Wieloryby zyskownościOdkrywanie tajemnicy zysku!Piąta dyscyplinaSystemowe zwiększanie zyskówSystemy ABC/M
"Narzutowe" rachunki kosztów wymierzają surowe kary Klientom, którzy dużo i bezproblemowo kupują a nagradzają tych, którzy najbardziej angażują zasoby!"
 

 

Dyrektor Handlowy jednego z wiodących polskich producentów w jednym z segmentów branży budowlanej stwierdził:

– W momencie, gdy nasz konkurent zaoferował ceny na poziomie naszych kosztów, odpuściliśmy kontrakt z przekonaniem, że nie wytrzymają finansowo. A oni rozwijają się i generują większe zyski!
– A czy w Waszych kosztach i cenach są koszty niewykorzystanych zasobów?  
– Ale o co Pan pyta?
– Czy kalkulujecie koszty niewykorzystanych zasobów: pracowników produkcji, maszyn produkcyjnych, hali produkcyjnych, magazynów, wózków widłowych, przedstawicieli handlowych?
– Nie, nie kalkulujemy.
– Czyli rozumiem, że koszty niewykorzystanych zasobów są w Waszych kosztach i cenach?
– Chyba tak!
– Więc nie ma się czemu dziwić, bo mogliście oddać rentowny kontrakt!
– To może być prawda! Szkoda tylko, że na studiach ekonomicznych nikt nie wspomniał o spirali śmierci kosztów stałych!

 

Zastanówmy się przez chwilę, jak działa taki system kalkulacji z „narzutami” kosztów? W opisanych powyżej, jak również w innych przypadkach, największe kwotowo koszty niewykorzystanych zasobów przypiszemy do produktów, które skonsumowały najwięcej maszynogodzin (lub innego, wolumenowego, klucza podziałowego kosztów) oraz do klientów, którzy wygenerowali najwyższą sprzedaż.

Koszty niewykorzystanych zasobów przypisujemy więc głównie klientom i produktom, dzięki którym realizujemy największe wolumeny produkcji i sprzedaży, czyli tym, które przyczyniają się do zwiększenia stopnia wykorzystania zasobów.

Dotarliśmy więc do największego paradoksu „narzutowych” kalkulacji kosztów.

W wielu przedsiębiorstwach można usłyszeć później następujące opinie:

"Przewagę kosztową, to mają inne firmy, ale nie my! Dlatego to one wygrywają najbardziej lukratywne kontrakty, bo są w stanie zaoferować takie ceny, przy których nam nie opłaca się produkować i dostarczać!"

Czy zawsze jest to zgodne z prawdą? A może nasza przewaga kosztowa jest bardzo dobrze zamaskowana pod „narzutami” kosztów? 

W ekstremalnych ale bardzo częstych przypadkach, narzuty kosztów niewykorzystanych zasobów i próba ulokowania na rynku produkcji po zawyżanych cenach, przybierają niebezpieczną formę struktury systemu nazywanego w literaturze światowej "spiralą śmierci kosztów stałych".

Z doświadczeń Profit Enigma wynika, że jest ona poważnym zagrożeniem dla pomyślnej kontynuacji działalności firm, które w nią "wpadły". Problemem jest również to, że często daje ona objawy widocznie "gołym okiem" dopiero w końcowej fazie rozwoju.

© 2012-2024 Profit Enigma
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Realizacja: Projektowanie stron internetowych Art Delarte
Profit Enigma
ul. Bóżnicza 11/53
61-751 Poznań
e-mail: zapytania@profitenigma.pl
tel. kom.: +48 509 972 470
tel.: (61) 855 14 76