Wieloryby zyskownościOdkrywanie tajemnicy zysku!Piąta dyscyplinaSystemowe zwiększanie zyskówSystemy ABC/M

Geneza zarządzania rentownością

Zysk = Przychody - Koszty 

Zarządzanie rentownością to nic innego, jak świadome kształtowanie relacji pomiędzy przychodami a kosztami. Najważniejsze równanie biznesu jest proste i sugeruje, że zarządzanie rentownością jest równie proste! Wystarczy, żeby przychody były wyższe od kosztów! Ci z nas, doświadczeni w zarządzaniu przedsiębiorstwami wiedzą doskonale, że nic bardziej mylnego, że zarządzanie rentownością przedsiębiorstwa wcale nie jest proste! 

Zysk przedsiębiorstwa jest rezultatem funkcjonowania złożonego systemu!

Z tego powodu Profit Enigma nie patrzy na zysk przez pryzmat prostego równania, ale faktu, że jest on rezultatem funkcjonowania złożonego systemu, jakim jest współczesne przedsiębiorstwo. Preferencje i potrzeby klientów, dynamika rynku, rozwój technologii, portfel produktów, portfel klientów, dostawcy, konkurencja, rynek pracy, efektywności naszych procesów, równoważenie ekspansji rynku ze zdolnościami produkcyjnymi, etc, etc. Jeżeli uświadomimy sobie ile dynamicznych czynników wpływa na efektywność i ostateczny wynik funkcjonowania przedsiębiorstwa, to musimy dojść do wniosku że "zarządzanie rentownością przedsiębiorstwa wcale nie jest proste!"

Czym właściwie jest zarządzanie rentownością przedsiębiorstwa?

Przeanalizujmy jedną z podstawowych definicji zarządzania: 

"Zarządzanie to zestaw działań (obejmujący planowanie i podejmowanie decyzjiorganizowanieprzewodzenie, tj. kierowanie ludźmi, i kontrolowanie), skierowanych na zasoby organizacji (ludzkie, finansowe, rzeczowe i informacyjne) i wykonywanych z zamiarem osiągnięcia celów organizacji w sposób sprawny i skuteczny" (Griffin R. W.Podstawy zarządzania organizacjami, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2005, s. 6)

Jeżeli poziom zysków i rentowności należy do głównych celów funkcjonowania przedsiębiorstwa zarządzanie rentownością przedsiębiorstwa,  to w najszerszym znaczeniu zarządzanie rentownością jest tożsame z zarządzaniem przedsiębiorstwem jako całym systemem. Należy zwrócić również uwagę, że w ujęciu systemowym, planowanie, podejmowanie decyzji, organizowanie, kierowanie i kontrolowanie odnoszą się zarówno do bardzo wielu elementów wewnętrznych i zewnętrznych przedsiębiorstwa, jak również do dynamicznych  powiązań pomiędzy tymi elementami (patrz schemat powyżej).

Spróbujmy sobie teraz wyobrazić jak złożony może być system (w rozumieniu zarówno informatycznym jaki i organizacyjnym) wspierający szeroko, systemowo rozumiane zarządzanie rentownością przedsiębiorstwa?

Czy trywialne zestawienia przychodów i kosztów można nazwać systemem wspierającym zarządzanie rentownością?

Czy "czujemy" jaka przepaść dzieli dwa wyżej wymienione przykłady?

Profit Enigma w projektowaniu systemów zarządzania rentownością przedsiębiorstw rozwija i wykorzystuje unikalną, autorską metodykę systemowego zarządzania zyskiem.  Rozpatrując bowiem przedsiębiorstwo jako złożony system, trudno jest nam ignorować teorię zarządzania systemowego. Metodyce systemowego zarządzania zyskiem poświęciliśmy odrębny panel "Piąta Dyscyplina", do lektury której  serdecznie zachęcamy.

Spróbujmy wykonać pierwszy krok w kierunku docelowego systemu zarządzania rentownością przedsiębiorstwa. 

Więcej na zarządzanie rentownością

© 2012-2024 Profit Enigma
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Realizacja: Projektowanie stron internetowych Art Delarte
Profit Enigma
ul. Bóżnicza 11/53
61-751 Poznań
e-mail: zapytania@profitenigma.pl
tel. kom.: +48 509 972 470
tel.: (61) 855 14 76